جمعه ۳۱ شهریور ۰۲
۴ بازديد
۰ ۰

کارشناسی رنگ خودرو

انسان ها تمایل دارند موقع خرید هر چیزی از نظرات دیگران، خصوصا متخصصین آن حوزه بهره ببرند. حال آنکه جویا شدن از نظرات متخصصین در برخی خرید و فروش ها اهمیت ویژه ای پیدا می کند. برای مثال می توان به  بازار داغ خرید و فروش خودروهای کارکرده اشاره کرد. این روزها با افزایش قیمت خودرو این موضوع اهمیت دو چندانی یافته است. هنگام خرید خودروهای کارکرده علاوه بر اطمینان از صحت فنی خودرو˓ اطمینان از سلامت ظاهر خودرو نیز اهمیت ویژه دارد. چرا که رفع کردن اشکالات ظاهری از برطرف کردن اشکالات فنی خودرو ساده تر است. مهم ترین دلیل برای لزوم اطمینان از سلامت ظاهر خودرو پیشگیری از خرید خودروی کارکرده به عنوان خودروی نو و دست اول می باشد. در این مقاله به بررسی کامل کارشناسی رنگ خودرو خواهیم پرداخت.

یکی از مواردی که پنهان کردن آن از دید خریداران شایع تر است رنگ آمیزی مجدد خودرو است. هر چند که در بسیاری از موارد دلیل این پنهانکاری تنها به دست آوردن سود بیشتر نیست و بسیاری از فروشندگان خودرو˓ خود از آن بی خبرند. از این رو بهره گیری از تخصص کارشناسان رنگ خودرو در جلوگیری از ضررهای مالی احتمالی بسیار موثر خواهد بود. بعلاوه زیبایی ظاهری خودرو نیز برای بسیاری از ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 تشخیص رنگ خودرو

پیش از پرداختن به تشخیص رنگ خودرو و خدماتی که می توانید از یک کارشناس رنگ خودرو دریافت کنید، ذکر یک نکته خالی از لطف نیست. هنگامی که قصد دارید یک ماشین کارکرده بخرید˓ وجود برخی عیوب ظاهری نباید چندان دور از انتظارتان باشد. برخی به هنگام فروش ماشین خود این اشکالات را رفع نمی کنند و خودرو را به حال خود رها می کنند. برخی نیز اشکالات را رفع می کنند و ماشین را آراسته تحویل می دهند.

بله درست متوجه شدید˓ می خواهم بگویم رنگ شدگی مجدد یک ماشین می تواند یک حسن برای یک ماشین کارکرده به حساب بیاید! اما از آنجایی که پی بردن به این مسئله تاثیر چشمگیری در کاهش قیمت خودرو دارد تلاش ما در این مطلب آشنا کردن شما با خدمات یک کارشناس رنگ خودرو است که می تواند در پیشگیری از اقدامات سودجویان و تحمیل ضررهای احتمالی به شما مفید واقع شود.

آیا هر رنگ شدگی خودرو دلیل بر وجود آسیب و ایراد در خودرو مورد نظر است؟

هر رنگ شدگی دلیل بر وجود آسیب و ایراد در خودرو نیست. گرچه در بیشتر موارد این اتفاق نشان دهنده نوعی عیب و ایراد در خودرو مذکور است اما گاها فروشنده ماشین براساس سلیقه و وسواس شخصی رنگ خودرو را عوض کرده است.

ضرورت کارشناسی رنگ اتوموبیل

 

بسیاری از افرادی که قصد خرید خودروی دست دوم دارند برای اطمینان از سلامت خودرو به کارشناس رنگ خودرو نیازمند هستند. از آنجا که در ایران، صنعت تعمیر و بازسازی خودرو به طور چشمگیری پیشرفت کرده است و اشخاص ماهری در این زمینه مشغول به کار هستند، در معاملات خرید و فروش خودرو نیاز به یک کارشناس متخصص بیش از پیش احساس می شود.

تشخیص رنگ خودرو، نوع و میزان خسارت وارد شده به خودرو را مشخص می کند که می تواند هزینه های احتمالی را که ممکن است در آینده برای خریدار پیش بیاید را از بین ببرد.

در کارشناسی رنگ  چه مواردی بررسی میشود؟

 

در کارشناسی رنگ خودرو، بدنه خودرو از لحاظ تصادف، قطعات استوک، قطعات تعویضی، آسیب دیدگی های شاسی، دستکوب بودن شماره سریال خودرو و صافکاری های بدنه و برش های اتاق خودرو، بررسی می شوند. همچنین در تشخیص رنگ خودرو، اصالت خودرو که یکی از ویژگی های مهم ماشین است نیز مورد بررسی قرار میگیرد. هر قطعه از خودرو که رنگ می شود در تعیین قیمت خودرو و وضعیت خودرو ارتباط مستقیم دارد.

 

روش های کارشناسی رنگ

1- استفاده از چشم غیر مسلح

کارشناسان تشخیص رنگ خودرو از شیوه های مختلفی برای معاینه رنگ خودرو استفاده می کنند. اولین و ساده ترین راه که البته همیشه نمی توان به آن اکتفا کرد استفاده از چشم است. بسیاری از ما گمان می کنیم بررسی بدنه و نگاه کردن با دقت به خودرو کاری بیهوده است، چرا که اشکالات ظاهری با یک نگاه مشخص نمی شوند. اما همیشه هم اینطور نیست و بسیاری از اوقات با نگاه ریز بینانه می توان متوجه رنگ آمیزی خودرو شد.

کارشناسان تشخیص رنگ با بررسی چشمی دقیق نقاط آسیب پذیرتر خودرو همانند صندوق عقب و یا سپر خودرو می توانند رنگ خوردگی آن را تشخیص دهند. وجود نقاط کم رنگ تر˓ پر رنگ تر و یا وجود سطح ناصاف در قسمت های رنگ خورده نشان از رنگ خوردگی خودرو دارند. البته امروزه با توجه به پیشرفت دستگاه های تشخیص و ضریب خطای بالا در این روش˓ استفاده از این روش کاربرد چندانی ندارد.

2- استفاده از انگشتان

 

روش دیگر برای تشخیص رنگ خودرو استفاده از انگشتان دست است. ممکن است این روش نیز همانند روش قبل ساده به نظر بیاید، اما تشخیص به این شیوه نیز تنها کار یک متخصص زبده است. متخصصان تشخیص رنگ خودرو با بررسی نقاط حساس خودرو که در برخورد ها احتمال آسیب بیشتر دارند را به دقت و با استفاده از نوک انگشتان خود لمس می کنند. همانطور که در پاراگراف قبل اشاره شد در صورت رنگ شدگی مجدد خودرو˓ این قسمت ها سطح ناصاف تری در مقایسه با سایر قسمت ها دارند.

3- استفاده از آهن ربا

 

استفاده از آهنربا روش دیگری برای تشخیص رنگ خودرو می باشد. به این صورت که با استفاده از یک آهنربای نه چندان قوی بخش های حساس ماشین را مورد بررسی قرار داده و همین کار را برای بخش هایی که سالم هستند نیز تکرار می کنند. مقایسه نحوه واکنش این قسمت ها به آهنربا رنگ خوردگی خودرو را اثبات و یا رد می کند. محدودیتی که در استفاده از این روش وجود دارد این است که تشخیص رنگ خودرو با این روش برای خودروهایی که دارای بدنه آلومینیومی هستند کاربرد ندارد.

4- استفاده از دوربین عکاسی

 

استفاده از دوربین عکاسی با کیفیت و عکاسی در تاریکی و در حالی که فلش دوربین روشن است یکی دیگر از روش های تشخیص رنگ خودرو است. هر چند که این روش نیز ساده به نظر می رسد، اما نکاتی از قبیل زاویه عکس گرقتن و فاصله از خودرو در تشخیص رنگ خوردگی آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر می توانید به سایت Carestun.comمراجعه فرمایید.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در مونوبلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.