دوشنبه ۰۳ مهر ۰۲
۶ بازديد
۰ ۰

نحوه درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا می‌توانید برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنید. به یاد داشته باشید که کلیه دانشجویانی که قصد دارند ترم اول در یکی از مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا دکترا در دانشگاه‌های ایتالیا ثبت نام کنند، باید درخواست خود را در سایت universitaly.it ثبت نمایند.

 • دوره‌های آموزشی موسسات آموزش عالی هنری، موسیقی و رقص (AFAM)
 • مدارس دوره متوسطه برای تربیت میانجیان زبانی (مترجمین و مشاوران زبانی)
 • دوره‌های آموزشی موسسات تخصصی روان درمانی
 • دوره‌های تخصصی فنی فوق دیپلم که توسط موسسات فنی عالی برگزار می‌شوند (ITS)

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا

داشتن تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا (شخصی یا خانواده) برای پوشش طول مدت تحصیل در ایتالیا معادل ۴۶۰ یورو در ماه (معادل ۶,۰۰۰ یورو سالانه) است. از این رو متقاضی می‌تواند صورت حساب بانکی سه ماه آخر به زبان انگلیسی، به نام شخص دانشجو یا یکی از والدین. (به ضمیمه آن شناسنامه صاحب حساب، ترجمه شده به زبان ایتالیایی یا انگلیسی) و سایر اطلاعات مربوط به درآمد خانواده (قرارداد کاری، بیمه تامین اجتماعی، اقرار نامه مربوط به درآمد) را ارائه نماید.

مدرک زبان ویزای تحصیلی ایتالیا

رایج‌ترین مدرک زبان مورد قبول برای ویزای دانشجویی ایتالیا مدرک آیلتس (IELTS) است. حداقل نمره آیلتس مورد قبول برای اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا بسته به رشته و مقطع تحصیلی یا دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید بین ۶ تا ۷ (معمولا ۶.۵) است. مدرک زبان تافل (TOFEL) نیز یکی دیگر از مدارک زبان مورد قبول برای ویزای ایتالیا است. حداقل نمره تافل مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا بین ۷۰ تا ۸۰ است.

تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا

اگر بخواهیم صادق باشیم، راهی برای تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا وجود ندارد. تحصیل بدون مدرک زبان تنها برای کسانی مقدور است که مقطع تحصیلی پیشین آن‌ها به زبان انگلیسی بوده، یا زبان مادری آن‌ها انگلیسی باشد. البته شرط ارائه مدرک زبان برای برخی از دانشگاه‌های ایتالیا، آن هم برای برخی از رشته‌ها اجباری نیست.

 • دانشگاه بلونیا (University of Bologna)
 • دانشگاه میلان (University of Milan)
 • دانشگاه فلورانس (University of Florence)
 • دانشگاه پیزا (University of Pisa)
 • دانشگاه پادوا (University of Padua)
 • دانشگاه فدریکو دوم (University of Naples Federico II)
 • دانشگاه ترنتو (University of Trento)
 • دانشگاه آمریکایی جان‌کابوت (John Cabot University)
 • دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza University of Rome)
 • دانشگاه ورونا (University of Verona)

ویزای دانشجویی ایتالیا بدون مدرک زبان، باید مصاحبه شوید!

فراموش نکنید که این دانشگاه‌ها نیز شرط مصاحبه تصویری دارند و مسئول پذیرش با صرف چند دقیقه تا چند ساعت از سطح تسلط شما به زبان آگاه می‌شود. جالب است بدانید که از برخی متقاضیان ویزای دانشجویی ایتالیا در مقطع دکترا ممکن است چندین نفر به صورت جداگانه مصاحبه کنند. پس اگر در مکالمه ضعف دارید بهتر است آن را به سطح مطلوب برسانید.

تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی

تحصیل به زبان ایتالیایی نیازمند ارائه حداقل مدرک زبان ایتالیایی مرود قبول یعنی B2 می‌باشد. اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا یا مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را دارید، حتما از مدتی قبل، به خواندن زبان ایتالیایی در مدرسه ایتالیایی تهران که زیر نظر سفارت ایتالیا فعالیت می‌کنید مشغول شوید.

شرایط سنی ویزای تحصیلی ایتالیا

تقریبا هیچ یک از مراکز آموزشی ایتالیا محدودیت سنی برای اخذ پذیرش یا تحصیل ندارند. اما تجربه ثابت کرده که سن متقاضی نباید بیش از محدوده سنی معمول کسانی که در آن مقطع تحصیل می‌کنند باشد. اگر هم سن متقاضی بیش از سن معمول باشد باید دلیل موجهی برای گپ تحصیلی خود ارائه دهد.

ویزای همراه ایتالیا

آنجا که هدف اصلی بسیاری از متقاضیان تحصیل در اروپا مهاجرت است. همچنین همراهی خانواده متقاضی ویزای تحصیلی ایتالیا در برنامه‌های طولانی مدت تحصیل در ایتالیا لازم است. این موضوع اهمیت اخذ ویزای همراه ایتالیا را دوچندان می‌کند. ویزای همراه دانشجویی ایتالیا این فرصت را به متقاضیان ویزای تحصیلی می‌دهد تا همسر و فرزندانشان را همراه خود به این کشور ببرند. در مواردی که متقاضی سنی کمتر از ۱۸ سال داشته باشد نیز یکی از والدین او می‌تواند با اخذ ویزای همراه تحصیلی ایتالیا با او به ایتالیا سفر کند. البته متقاضی یا خانواده او باید ثابت کنند که از پس مخارج خانواده به خوبی بر می‌آیند.

هزینه‌ ویزای تحصیلی ایتالیا ۲۰۲۱

شما برای تحصل در ایتالیا باید هزینه‌های اجرایی شامل هزینه پذیرش و هزینه اخذ ویزای اقامت بلند مدت ایتالیا، هزینه‌های تحصیلی شامل شهریه دانشگاه و هزینه اقامت و زندگی در این کشور را در نظر بگیرید. یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا، پایین بودن هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا است. شما برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ۲۰۲۱ باید مبلغ ۵۰ یورو به عنوان هزینه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا پرداخت کنید. پرداخت این هزینه به هر دو صورت پرداخت آنلاین و پرداخت نقدی در دفتر کارگزاری CKGS امکانپذیر است. همچنین شما باید مبلغ ۲۱ یورو نیز به عنوان هزینه کنسولی در دفتر خدمات ویزا ایتالیا پرداخت کنید. بعد از سفر به ایتالیا نیز می‌بایست مبلغ ۳۰ یورو برای گرفتن اجازه اقامت در این کشور بپردازید.

برای بهرمندی از اطلاعات بیشتر به صفحه اصلی سایت vparseh.com مراجعه کنید.

 

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در مونوبلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.